Przejdź do treści

Bramka OneMeter - Często zadawane pytania

Czy bramka zadziała na mojej wersji Raspberry Pi?

Tak, zakładając, że posiada moduł Bluetooth i Wi-Fi. Przetestowaliśmy działanie na Raspberry Pi 4 B, 3 B i Zero W. Pozostałe platformy wymagają przetestowania (lub zewnętrznych modułów Bluetooth/Wi-Fi), a także może być wymagana dodatkowa ingerencja z naszej strony poprzez przygotowanie dedykowanej wersji aplikacji dla Państwa platformy. W tym przypadku umożliwiamy instalację z wykorzystaniem pakietu instalacyjnego.

Czy bramka zadziała na moim komputerze?

Tak, zakładając że to komputer z systemem Linux. Przetestowaliśmy działanie na systemach Ubuntu, Arch Linux (i oczywiście Raspberry Pi OS). Głównym wymaganiem jest możliwość komunikacji z internetem, a także aktywnego skanowania Bluetooth. Korzystamy z biblioteki BlueZ (Lista kompatybilnych dystrybucji). Obecnie mamy możliwość generowania obrazu wyłącznie systemu Raspberry Pi OS. Dla wspomnianych dystrybucji Linux oferujemy pakiet instalacyjny.

Uwaga

Nie jest planowane zapewnienie zgodności bramki z systemem Windows (w tym Windows 10 IoT).

Jak skonfigurować bramkę?

Przygotowaliśmy Instrukcję użytkownika aby pomóc Państwu w procesie.

Czy dane przekazywane przez bramkę są bezpieczne?

Tak. Bramka nie ingeruje w zawartość odczytów odebranych z urządzeń OneMeter przekazywanych do serwera. Ponieważ są one zaszyfrowane, poznanie ich zawartości jest możliwe wyłącznie przez serwer, gdy dotrą do OneMeter Cloud.

Jaki jest zasięg bramki?

Najczęściej kilka/kilkanaście metrów. Maksymalnie 50 m. To zależy od rodzaju użytego komputera.

Czy wymagane jest stałe połączenie z internetem do właściwej pracy bramki?

Nie. Wymaga się częstego połączenia bramki z internetem, jednak chwilowe utraty sygnału nie powodują utraty odebranych danych (są one zapisywane w pamięci bramki i wysyłane na serwer w momencie ponownego uzyskania dostępu do sieci Internet).

Czy bramka zapamiętuje dane gdy nie ma połączenia z OneMeter Cloud?

Tak. Mechanizm zapisu danych w pamięci Flash bramki umożliwia przechowanie odebranych odczytów i przekazanie ich do serwera później - gdy połączenie powróci. Dane są zachowane również po ponownym uruchomieniu systemu. Dokładne ograniczenia związane z maksymalną liczbą dni odczytów są jeszcze nieznane. Jeśli brak internetu występuje regularnie przez dłuższy czas, zalecamy upewnić się (przynajmniej raz w tygodniu), że dane dotarły do chmury.

Ile czasu trwa przekazywanie danych przez bramkę do OneMeter Cloud?

Dane pojawią się w systemie OneMeter Cloud kilka sekund po wykonaniu odczytu przez urządzenie (zakładając stabilne połączenie z internetem). Bramka przekazuje dane z urządzeń OneMeter niezwłocznie po odebraniu, a w przypadku wystąpienia braku połączenia z serwerem - niezwłocznie po ustanowieniu połączenia ponownie. Jeśli brak internetu wystąpi przez dłuższy czas (powyżej tygodnia), proces synchronizacji może się wydłużyć do kilkunastu minut. Wynika to ze sposobu działania protokołu komunikacji bramki z serwerem, aby zapewnić możliwie wysoką wydajność wielu użytkownikom systemu.

Z ilu urządzeń bramka może przekazywać dane do OneMeter Cloud?

Wykonaliśmy pomyślne testy z wykorzystaniem 8 urządzeń OneMeter jednocześnie. Aplikacji umożliwia pracę z większą liczbą urządzeń w pobliżu - szacujemy, że może ich być maksymalnie kilkadziesiąt. Ostateczna wartość zależy od jakości połączenia internetowego, siły sygnału, obciążenia naszego serwera i liczby kodów OBIS odczytanych przez poszczególne urządzenia OneMeter z liczników energii.

Jak sprawdzić, że bramka jest połączona z OneMeter Cloud i przekazuje dane?

Należy sprawdzić stan pracy diody użytkownika (na urządzeniu Raspberry Pi).

Czy inni użytkownicy mogą korzystać z funkcji mojej bramki w celu przekazywania danych z ich urządzeń OneMeter do OneMeter Cloud?

Tak. Bramka przekazuje do serwisu OneMeter Cloud zaszyfrowane dane odczytowe z wszystkich urządzeń OneMeter w pobliżu. Więcej informacji w Warunkach Użytkowania bramki, które obecnie można znaleźć w Instrukcji użytkownika.

Czy mogę przełożyć kartę pamięci z obrazem systemu do innego Raspberry Pi?

Najprawdopodobniej tak. Według naszych testów, można swobodnie przełączać się pomiędzy Raspberry Pi 3 B i Zero W.

Czy mogę przesłać dane odczytowe na własny serwer i tam je przetwarzać?

W najbliższym czasie, nie. Rozważamy opcję upublicznienia API urządzenia OneMeter, jednak nie możemy zapewnić, że to się wkrótce stanie.

Gdzie mogę znaleźć więcej informacji o Raspberry Pi?

Należy zapoznać się z dokumentacją produktu.


Więcej informacji o usłudze OneMeter znajdziesz tutaj.


Ostatnia aktualizacja: 2020-07-30