Jak radzić sobie ze zwiększonym zużyciem energii w domach w trakcie epidemii.

14/04/2020 | Reading time: ~ 3 min. Jak radzić sobie ze zwiększonym zużyciem energii w domach w trakcie epidemii.

Skończyło się picie kawy w pracy, lunche i obiady w firmowym cateringu lub okolicznej restauracji. Dzieciaki przestały jeść obiady szkolne i uczęszczać na zajęcia lekcyjne i pozalekcyjne. Nasz dom stał się naszym centrum dowodzenia, pracą, szkoła, cateringiem. Kawę parzymy w domu już nie tylko przed wyjściem do pracy. Gotujemy obiady w ciągu dnia i po południu na naszych własnych kuchenkach indukcyjnych i piekarnikach. Przez cały dzień mamy włączone komputery a telefony komórkowe, które są dzisiaj jedynym sposobem kontaktu ze światem ładujemy częściej niż zwykle.

Światowe media mówią o tym, że zapotrzebowanie na energię elektryczną spadło bo zatrzymała się produkcja przemysłowa. Ale nikt nie mówi o tym jak zmieniło się zapotrzebowanie na energię w naszych domach.

Prawdopodobnie odczujemy tą zmianę w naszych domowych rachunkach przy kolejnej fakturze. Pytanie jest zatem: czy mam wpływ na wysokość tej faktury? Co mogę zrobić, aby w tych trudnych czasach realnie oszczędzić na rachunku?

Wyłączaj światło

Może się to wydawać oczywiste, ale wyłączenie świateł w domu, gdy nie są potrzebne, może znacznie zmniejszyć zużycie energii elektrycznej. Staraj się korzystać z naturalnego światła, jeśli to możliwe w ciągu dnia. Możesz także maksymalnie wykorzystać naturalne światło, umieszczając obszary robocze w pobliżu okien. Upewnij się, że wszystkie światła są wyłączone w nocy podczas snu. Może pewnego wieczoru zjesz romantyczną kolację przy świecach, aby zaoszczędzić trochę prądu.

Jeśli jeszcze nie wymieniłeś żarówek na LED to sprawdź oferty w internecie. Wymiana starych żarówek na nowe może być najłatwiejszym sposobem na zmniejszenie zużycia energii w domu.

Przemebluj trochę mieszkanie

Spróbuj przesunąć biurko lub stół bliżej okna tak abyś mógł w ciągu dnia korzystać ze światła słonecznego zamiast z lampki. Będzie to nie tylko energooszczędne ale także zdrowsze!

Pamiętaj aby w ciągu dnia wietrzyć mieszkanie i wpuszczać ciepłe powietrze. W nocy z kolei dobrze aby okna były zasłonięte. Zwiększy to higienę Twojego snu oraz zatrzyma trochę ciepła, przez co nie będziesz musiał ogrzewać pomieszczeń. Mamy wiosnę i w ciągu dnia temperatura osiąga już ponad 15 stopni ale noce nadal są chłodne.

Bierz krótsze prysznice

Jeśli korzystasz z elektrycznego podgrzewania wody to postaraj się skrócić kąpiele. Pozwoli to na rzadsze włączanie podgrzewania a w rezultacie niższy rachunek. Postaraj się takży wyregulować temperaturę podgrzewania do takiej, aby była komfortowa dla Ciebie ale nie przesadnie ciepła. Nie namawiamy do zimnych kąpieli chociaż są naprawdę zdrowe.

Zmywarka tylko pełna

Jeśli masz małą zmywarkę (40) to pewnie nie masz tego problemu. Ale zapełnienie dużej zmywarki (60) przy 3-4 osobowej rodzinie może być już większym wyzwaniem. Zmywarka pozwala oszczędzić zarówno ilość zużywanej wody ale także i energię elektryczną. Pamiętaj aby włączać mycie naczyń tylko wtedy, kiedy zmywarka jest pełna. Jeśli ktoś ma taryfę dwustrefową to zmywarkę i pralkę można włączać w porach tańszej taryfy.

Pierz ubrania w chłodniejszych programach

Nie wiem czy wiesz, ale większość energii elektrycznej zużywanej przez pralki to energia zużywana na podgrzanie wody do prania. Tymczasem okazuje się, że pranie w niższych temperaturach (30-40 stopni) przy dzisiejszych proszkach i płynach do prania jest tak samo efektywne jak pranie w wyższych temperaturach. Dlatego, jeśli coś nie wymaga prania w wyższych temperaturach to wybieraj krótsze i chłodniejsze programy. Jeśli masz taryfę dwustrefową to pamiętaj także aby prać w tańszej porze.

Zidentyfikuj momenty największego zużycia i winowajcę tego stanu

W tym zadaniu może Ci pomóc OneMeter. Kiedy lawirujemy pomiędzy mailami od szefa, telefonem od klienta, lekcjami dziecka i praniem firanek przed świętami nikt nie będzie biegał do licznika energii i zapisywał ile w danym momencie zużywa energii. Dlatego warto wykorzystać urządzenie OneMeter Home, które zrobi to za nas. Wystarczy je zamontować na liczniku (port optyczny i urządzenie idealnie są do siebie dopasowane) a potem zsynchronizować z aplikacją na telefonie w wygodnej dla siebie porze dnia. Dzięki temu, mamy szansę zobaczyć jakie nawyki w ciągu dnia i jakie urządzenia są odpowiedzialne za największe zużycie energii. A wiedza to prosta droga do zmiany nawyku i realnych oszczędności na rachunku.

Sprawdź nasze rozwiązanie, oferujemy możliwość zwrotu w przeciągu 30 dni.


Latest News

Promising energy-oriented startup is willing to expand thanks to 1 million  investment!

Promising energy-oriented startup is willing to expand thanks to 1 million investment!

31/03/2021

OneMeter is a start-up in a growth phase. Our focus is the new technology and innovation in the field of energy usage and monitoring. This year, having tested our pilot and sales possibilities on Polish market, we have gained recognition in our industry.

czego nie spodziewaliśmy się tworząc dla Was naszą aplikację na iOS?

Status: "To skomplikowane" - czego nie spodziewaliśmy się tworząc dla Was naszą aplikację na iOS?

15/02/2021

Ponad rok temu poinformowaliśmy naszych klientów o tym, że pracujemy nad wypuszczeniem naszej aplikacji dla urządzeń z systemem operacyjnym iOS. Mieliśmy już w pełni funkcjonalną aplikację na systemy Android, więc byliśmy przekonani, że już niebawem ukaże się analogiczna wersja dla użytkowników urządzeń Apple.