Przedsiębiorco, oszczędzaj prąd z OneMeter

08/03/2019 | Reading time: ~ 3 min. Przedsiębiorco, oszczędzaj prąd z OneMeter

Średnio co trzeci polski przedsiębiorca przyznaje, że rachunki za energię elektryczną stanowią u niego więcej niż 7 proc. całkowitych kosztów produkcji. To bardzo dużo. Jednym ze sposobów na znalezienie tutaj oszczędności, jest stały monitoring zużycia energii elektrycznej.


Z zużyciem energii elektrycznej w firmach związany jest pewien paradoks. Z jednej strony - jak wynika z raportu „Koszty energii. Wyzwania i szanse dla przedsiębiorstw 2017”– ponad 90 proc. przepytanych właścicieli firm twierdzi, że wydatki na prąd to dla nich istotna pozycja w kosztach. Jednocześnie aż 69 proc. dostrzega obszary, gdzie wprowadzenie oszczędności w energii jest możliwe.

Z drugiej jednak strony, wciąż jest duża grupa właścicieli, którzy nie robią nic, aby rzeczywiście wpłynąć na obniżenie kosztów na tym polu - około 40 proc. firm w żaden sposób nie monitoruje zużycia energii.

Monitoruj i oszczędzaj prąd

Tymczasem stały monitoring poboru prądu może być dobrą drogą do obniżenia wydatków na energię, a więc w konsekwencji do cięcia kosztów w procesie produkcji. Urządzeniem pomiarowym o najwyższej dokładności, które może w tym pomóc, jest zaprojektowany w Polsce OneMeter. Jakie korzyści niesie ze sobą wykorzystanie go w przedsiębiorstwie?

Wiele firm nie wie, ile dokładnie zapłaci za energię, ponieważ opierają się jedynie na przybliżonych prognozach operatorów. A ci, którzy chcą mieć większą kontrolę nad rachunkami, często zdani są na ręczne spisywanie stanu licznika i wprowadzanie danych do arkusza w Excelu. Znam takie przypadki - mówi Mateusz Brzozowski, właściciel OneMeter. - Nasz czujnik, który montuje się na porcie optycznym licznika, automatycznie zbiera z niego dane, po czym przesyła je do użytkownika. Właściciel firmy cały czas ma więc pod ręką uaktualniane co 15 minut dane dotyczące zużycia prądu w swoim przedsiębiorstwie. Narzędzie można zamontować też przy każdej maszynie posiadające odrębny licznik.

Jak wykorzystanie OneMeter może wyglądać w praktyce? Wyobraźmy sobie firmę X, której prezes szuka oszczędności i chce sprawdzić, czy znajdzie je również w wydatkach na energię. Potrzebuje więc informacji o dokładnym zużyciu prądu oraz o jakiej porze pobór jest najwyższy, ponieważ zakład pracuje w systemie zmianowym. OneMeter, który pozwala uzyskiwać informacje o zużyciu energii dla różnych pór doby, powie mu, kiedy sieć jest najbardziej obciążona.

Właściciel, mając taką wiedzę, może teraz dopasować lepszą taryfę energetyczną. Dotychczas korzystał z podstawowej C11, gdzie stawka za energię jest stała przez całą dobę, jednak po wprowadzeniu monitoringu energii okazało się, że znacznie bardziej opłacalna będzie taryfa C12, gdzie prąd jest tańszy poza godzinami szczytu oraz w nocy. Przedsiębiorstwo może teraz tak zaplanować pracę poszczególnych zmian,aby najbardziej energochłonne maszyny pracowały w godzinach z tańszą energią.

Oprócz tego, OneMeter pomoże też dopasować odpowiednią moc umowną, a więc określoną w kontrakcie maksymalną moc do wykorzystania w jednostce czasu. Dzięki temu właściciel przestanie płacić za niewykorzystaną moc i zabezpieczy się przed karami za jej przekroczenie.

Szybki montaż, prosta obsługa

Z myślą o klientach biznesowych przygotowaliśmy urządzenie w kolorze czarnym (OneMeter dla domu jest zielony). Montaż, konfiguracja narzędzia oraz jego uruchomienie, przebiegają następująco:

  • umieszczamy narzędzie na porcie optycznym przy liczniku prądu (OneMeter nie zakłóca pracy urządzenia, a jego montaż nie wymaga zgody dostawcy energii),

  • konfigurujemy i parujemy aplikację z czujnikiem poprzez Bluetooth (dane pomiarowe są automatycznie zbieranie z licznika co kwadrans, a następnie przesyłane przez Bluetooth do smartfona oraz chmury)

  • odbieramy informacje o kosztach, a także alerty w razie przekroczenia budżetu lub problemów technicznych (w przyszłości również prognozy).

Jak widać, rozpoczęcie pracy z OneMeter jest bardzo łatwe. W prosty sposób można przejąć pełną kontrolę nad swoim zużyciem energii w firmie i w końcu zacząć oszczędzać.


Szczegóły dotyczące oferty „OneMeter dla firm” znajdziesz TUTAJ.


Latest News

Promising energy-oriented startup is willing to expand thanks to 1 million  investment!

Promising energy-oriented startup is willing to expand thanks to 1 million investment!

31/03/2021

OneMeter is a start-up in a growth phase. Our focus is the new technology and innovation in the field of energy usage and monitoring. This year, having tested our pilot and sales possibilities on Polish market, we have gained recognition in our industry.

czego nie spodziewaliśmy się tworząc dla Was naszą aplikację na iOS?

Status: "To skomplikowane" - czego nie spodziewaliśmy się tworząc dla Was naszą aplikację na iOS?

15/02/2021

Ponad rok temu poinformowaliśmy naszych klientów o tym, że pracujemy nad wypuszczeniem naszej aplikacji dla urządzeń z systemem operacyjnym iOS. Mieliśmy już w pełni funkcjonalną aplikację na systemy Android, więc byliśmy przekonani, że już niebawem ukaże się analogiczna wersja dla użytkowników urządzeń Apple.