Kontroluj zużycie prądu w swoim domu i oszczędzaj

22/02/2019 | Reading time: ~ 3 min. Kontroluj zużycie prądu w swoim domu i oszczędzaj

Większość z nas lubi niespodzianki, ale na pewno nie te przykre, jak chociażby wysoki rachunek za prąd. Można jednak tego uniknąć, monitorując zużycie energii 24 godziny na dobę. Oszczędność prądu sięgająca nawet 30 proc. możliwa jest dzięki systemowi OneMeter - to małe urządzenie pozwoli Ci zapanować nad dużymi kosztami energii.

„Właśnie dostałam wyrównanie za pół roku. Mam dopłacić ponad 100 zł pomimo tego, że rachunki co miesiąc płaciłam po 150 zł. Miałam cichą nadzieję, że będziemy mieli nadpłatę, a tu jeszcze trzeba dopłacić. Nie wiem dlaczego mam takie duże rachunki…”

„Przerażają mnie rachunki za prąd. Najpierw było 180 zł, potem 200, teraz dostałam 250! A mieszkam z narzeczonym w kawalerce, cały dzień jesteśmy w pracy i wracamy dopiero o 18. Nie ma nas nawet w weekendy. Fakt, mam bojler, ale jest włączany raz na jakiś czas na 2 godziny. Czy to wyłącznie kwestia podwyżek? A może licznik się zepsuł i za dużo pokazuje?”

„Rachunek zwykle opiewający na około 500 zł, tym razem był trzykrotnie wyższy. Znajomy, który zgodził się porównać fakturę z faktycznym stanem licznika, zdębiał. Spytał, czy prowadzę w domu warsztat. Diagnoza okazała się prosta. Odczytujący licznik pracownik operatora popełnił błąd wpisując nieprawidłowo liczby.”

Fora internetowe pełne są takich historii. Scenariusz większości z nich jest podobny: ogromne zaskoczenie, gorączkowe szukanie powodów wyższych rachunków, korespondencja z operatorem, długi czas rozpatrzenia reklamacji, nerwy. A przecież można tego uniknąć odpowiednio kontrolując zużycie energii elektrycznej. Stałe monitorowanie danych płynących z licznika pomoże Ci nie tylko utrzymać w ryzach miesięczny budżet, ale też szybko wykryć ewentualną „dziurę” w domowym systemie energetycznym

Trzymaj rękę na pulsie i oszczędzaj prąd

Większość z nas nie kontroluje zużycia prądu w swoim domu lub mieszkaniu. Dlaczego warto postawić na odpowiedni monitoring i zarządzanie energią elektryczną?

Po pierwsze, dzięki monitoringowi możesz lepiej kontrolować wydatki. Obecnie większość odbiorców opiera się na prognozach operatorów, które często są zawyżone lub zaniżone. Skutkuje to tym, że tak naprawdę nie wiesz, czy pracujesz na nadpłatę, czy – co gorsza – na niedopłatę. Świadome zarządzanie energią pozwoli więc uniknąć płacenia rachunków określanych według często niedokładnych prognoz.

Po drugie, zdarza się, że wyższy rachunek spowodowany jest błędem ludzkim. Wystarczy, że sam pomylisz się podczas spisywania stanu licznika lub odwiedzający Twój dom inkasent postawi przecinek nie w tym miejscu co trzeba i problemy gotowe. A czasami mogą być one jeszcze poważniejsze. Przykład?

Właściciel domu o powierzchni około 400 mkw. otrzymał rachunek w wysokości 10 tys. zł. Było to wyrównanie obejmujące dwa lata. Zaskoczeni domownicy zaczęli szukać przyczyny i okazało się, że źródłem tak wysokiego poboru energii była pompa ciepła. Okazało się, że doszło do błędu po stronie operatora, który nieprawidłowo naliczał wykorzystanie energii. Stała obserwacja zużycia prądu pozwoliłaby uniknąć tego zamieszania – mówi Mateusz Brzozowski, pomysłodawca i właściciel OneMeter.

Po trzecie, jest to też dobre rozwiązanie dla osób wynajmujących nieruchomości. Jeśli wynajmujesz mieszkanie na przykład studentom, a zawarta umowa pozwala drugiej stronie na odstąpienie od niej praktycznie z dnia na dzień, szybciej i dokładniej rozliczysz się ze swoim najemcą.

Kontrola energii poprzez smartfon

Rozwiązaniem, które pozwala chronić odbiorców prądu przed wspomnianymi problemami, jest OneMeter. - Nasz system zamienia tradycyjny cyfrowy licznik zużycia prądu w miernik inteligentny. Dzięki temu możliwe jest dostarczenie danych pomiarowych bezpośrednio do użytkownika końcowego – wyjaśnia Mateusz Brzozowski.

Instalacja jest bardzo prosta. Pierwszym krokiem jest pobranie aplikacji na telefon, drugim zaś umieszczenie naszego urządzenia na porcie optycznym przy liczniku. Nie potrzebujesz do tego żadnych specjalnych pozwoleń od swojego operatora, ponieważ nadajnik w żaden sposób nie zakłóca pracy licznika. Po udanej konfiguracji urządzenie przytwierdzone do licznika będzie sczytywać dokładne dane pomiarowe i poprzez aplikację mobilną przesyłać je do platformy OneMeter Cloud (stan licznika odczytywany jest co 15 min.). Dzięki temu zyskasz dostęp do dokładnych danych w formie tabel i wykresów.

OneMeter - oprócz podawania danych zużycia energii w czasie rzeczywistym - to także dostęp do informacji o poborze prądu w ciągu doby, tygodnia, miesiąca lub innego wskazanego okresu, alerty informujące o nadwyżce zużycia energii jeśli masz zaplanowany budżet, a także bieżące powiadomienia o problemach.


Szczegóły oferty „OneMeter dla Domu” znajdziesz TUTAJ.


Latest News

Promising energy-oriented startup is willing to expand thanks to 1 million  investment!

Promising energy-oriented startup is willing to expand thanks to 1 million investment!

31/03/2021

OneMeter is a start-up in a growth phase. Our focus is the new technology and innovation in the field of energy usage and monitoring. This year, having tested our pilot and sales possibilities on Polish market, we have gained recognition in our industry.

czego nie spodziewaliśmy się tworząc dla Was naszą aplikację na iOS?

Status: "To skomplikowane" - czego nie spodziewaliśmy się tworząc dla Was naszą aplikację na iOS?

15/02/2021

Ponad rok temu poinformowaliśmy naszych klientów o tym, że pracujemy nad wypuszczeniem naszej aplikacji dla urządzeń z systemem operacyjnym iOS. Mieliśmy już w pełni funkcjonalną aplikację na systemy Android, więc byliśmy przekonani, że już niebawem ukaże się analogiczna wersja dla użytkowników urządzeń Apple.

249 225 16 0 0 0 1 10 349 315 16 99 99 12 1.23 10 299 269 16 0 0 1 10 399 359 16 99 12 1.23 10 0 0