Niższe rachunki – tańsza dystrybucja z wykorzystaniem OneMeter

07/01/2019 | Reading time: ~ 3 min. Niższe rachunki – tańsza dystrybucja z wykorzystaniem OneMeter

Zacznijmy od początku. Rachunek za prąd to wiele pozycji, które większości z nas niewiele mówią. Opłata przejściowa, jakościowa, OZE (dzisiaj zerowa), opłaty szczytowe, pozaszczytowe z podziałem na zmienne, sieciowe, opłata abonamentowa i stała dystrybucyjna. Opłaty wynikające z prognoz i po zakończonych okresach rachunki wyrównujące. Taka sytuacja bynajmniej nie ułatwia zrozumienia, a tym bardziej poszukiwania oszczędności bazując na rachunkach. Z OneMeter nie musisz się doktoryzować w rachunkach – z OneMeter po prostu oszczędzasz.

Wprowadźmy pewne ułatwienie. Rachunek prądu dla odbiorców końcowych składa się z dwóch głównych składników – ceny za dystrybucję energii oraz ceny za energię czynną, czyli faktyczną ilość zużytej energii. Cena energii czynnej dla małych firm stanowiła w 2017 r. 49% całości, a dystrybucji 51% (nie uwzględniając podatków i innych opłat). Jednym ze sposobów łatwego obniżenia rachunku za prąd jest właściwy dobór taryfy dystrybucyjnej, który może przynieść nawet 20% oszczędności. System OneMeter już dzisiaj pomoże dobrać właściwą taryfę.

Jak obniżyć rachunek za prąd poprzez właściwy dobór taryfy?

Cena dystrybucji, w odróżnieniu od ceny energii czynnej, bazuje na taryfach spółek dystrybucyjnych. Nie można ich negocjować. Spółka dystrybucyjna nie może ich obniżyć ani podwyższyć. Po zatwierdzeniu przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki ceny stają się stawkami obowiązującymi. A jednak – sztywna cena bynajmniej nie uniemożliwia znalezienia oszczędności w tym obszarze. Pierwszym istotnym aspektem jest właściwy dobór taryfy dystrybucyjnej. Każdy używa prądu inaczej, a korzystanie z planów uniwersalnych nie zawsze jest najlepsze. Piekarnia piecze zazwyczaj chleb w nocy, a sklep mięsny czynny jest od rana do późnego popołudnia. Jedna rodzina wychodzi rano i wraca wieczorem, inna przebywa większość czasu w domu. Zużywamy prąd inaczej.

Przeprowadzając, z wykorzystaniem systemu OneMeter, symulację dla odbiorcy końcowego, jakim jest restauracja w Białymstoku, dochodzimy do wniosku, że właściwy dobór taryfy dystrybucyjnej może obniżyć koszt dystrybucji o 17%, czyli ponad 850 zł rocznie. Drugim kluczowym elementem optymalizacji kosztów jest dobór mocy umownej. W opisywanym przypadku dopasowanie mocy umownej przyniosłoby odbiorcy ponad 400 zł oszczędności rocznie (8% kosztów dystrybucji). Należy przy tym zaznaczyć, że u większości analizowanych podmiotów oszczędności związane z mocą zamówioną będą wyższe niż w opisanej restauracji.

Zmiana umowy dystrybucji nie jest czynnością, której można dokonać wyłącznie jeden raz. Przegląd profilu zużycia powinien być dokonywany systematycznie, a umowa może być zmieniana w oparciu o aktualny wzór zużycia.

Oprócz dwóch mierzalnych i łatwych do wdrożenia oszczędności dochodzi również kwestia oszczędności przez działanie. Część czynności dokonywanych w przedsiębiorstwach może odbywać się w godzinach, w których koszt energii jest niższy, a narzędzia OneMeter umożliwiają ich identyfikację.

Jak wykorzystać OneMeter?

System OneMeter może być obecnie wykorzystany zarówno przez profesjonalistów analizujących nieprzetworzone dane, jak również przez odbiorców prądu, których znajomość rynku energii elektrycznej jest znikoma. Ci pierwsi mogą za pośrednictwem systemu zgrać piętnastominutowe profile w postaci liczbowej i użyć je we własnych modelach analitycznych w celu wyboru najbardziej optymalnej oferty.

Osoby niezaznajomione z rynkiem energetycznym mają możliwość przeprowadzenia symulacji, wykorzystując funkcjonalność tworzenia raportów we wskazanych przez siebie przedziałach czasowych. Poprzez wybór dostępnych w miejscu odbioru prądu taryf dystrybucyjnych i porównanie ich w analogicznych okresach odbiorca dopasowuje najtańszą taryfę. Uwzględnienie indywidualnego profilu w taryfie nie jest dzisiaj możliwe wyłącznie w oparciu o odczyt danych z faktury. Umożliwia to jednak analiza zużycia, która jest dokonywana na bieżąco dla użytkowników OneMeter w ramach każdego z pakietów (Home, Business i Enterprise).

Również właściwy dobór mocy umownej jest zobrazowany na dedykowanym wykresie. Wybór optymalnej wartości może być dokonany zarówno przez samego odbiorcę, jak i z pomocą aktualnego sprzedawcy w oparciu o dostępne dane.


Latest News

What is OBIS code?

OBIS Code: The Key to Understanding Energy Measurements

18/10/2023

Navigating through the complexities of energy consumption monitoring can be a daunting task, especially when it comes to understanding the technical aspects like OBIS codes. Recognizing the persistent interest in our technical documentation, we've crafted this blog post to shed light on the intricacies and common queries related to OBIS codes.

How to use OneMeter on iOS phones

How to use OneMeter on iOS phones

20/07/2022

We are currently running beta tests of the OneMeter app for the iOS. The app is publicly available on TestFlight. Discover here how to join.

282 249 16 0 0 0 1 10 349 315 16 99 99 12 1.23 10 349 315 16 0 0 1 10 399 359 16 99 12 1.23 10 0 0