Rynek energii elektrycznej. Działanie w okresie przeczekania

07/02/2019 | Reading time: ~ 1 min. Rynek energii elektrycznej. Działanie w okresie przeczekania

Ile kosztuje dzisiaj energia elektryczna? Czy cena płacona przez odbiorców dzisiaj jest ceną, którą będą płacić w kwietniu? A co, jeżeli zmienili dostawcę w międzyczasie, a cena u nowego dostawcy okaże się mniej atrakcyjna niż u dotychczasowego po wyrównaniu do cen wymaganych przez ustawę? Zamieszanie na rynku energii odczuwają nie tylko odbiorcy czy sprzedawcy: nawet na stronie Urzędu Regulacji Energetyki przestał działać kalkulator dla odbiorców indywidualnych.

O cenach energii, wpływie ustawy na rynek oraz potencjalnych problemach związanych ze zmianą sprzedawcy napisano już wiele. Zainteresowanym polecamy lekturę artykułów na wysokienapiecie.pl.

Bez wątpienia mamy obecnie na rynku do czynienia z chaosem cenowym. Oferowane na rynku ceny dla odbiorców indywidualnych (taryfa G11) różnią się o ponad 50%. Jeżeli zestawimy je z taryfami największych sprzedawców energii elektrycznej w Polsce obowiązujących w dniu 30 czerwca 2018 r., różnica sięga już prawie 90%. Tej skali nierównowaga oraz brak informacji o przyszłych stawkach skutkuje zastojem na rynku i przyjęciem strategii przeczekania i obserwacji otoczenia.

Rys. 1 Ceny energii elektrycznej w taryfie G11 (gospodarstwa domowe)
XX Ceny energii elektrycznej w taryfie G11

Tymczasem należy zadać sobie pytanie, czy pierwszy kwartał 2019 r. powinien być kwartałem braku aktywności, kwartałem oczekiwania czy jednak czasem, w którym zamieszanie na rynku powinno obudzić odbiorców do działania. Aspekty, na które nie ma się wpływu takimi pozostaną. Należy mieć jednak świadomość, że wprowadzane zamrożenie cen energii elektrycznej ma charakter tymczasowy.

Jednym ze sposobów obniżenia rachunków za energię elektryczną jest pasywne i aktywne wykorzystanie systemów opomiarowania takich jak OneMeter. Przedstawienie pobranych danych pomiarowych umożliwi spółkom sprzedażowym dobór właściwej oferty i obniżenie kosztów dystrybucyjnych i kosztów energii czynnej (faktycznie zużywanej ilości energii elektrycznej). Odbiorcy korzystający z systemów opomiarowania mogą również sami podejmować działania w celu obniżenia zużycia prądu (np. wymiana żarówek na energooszczędne czy odłączanie od prądu urządzeń pracujących w trybie standby) lub przesunięcia procesów kierunku niższych taryf (np. zaprogramowanie pralki czy zmywarki na pracę w godzinach między 22 a 6 w przypadku taryfy G12/G12w). Łączne oszczędności związane z tego typu działami mogą wynosić nawet ponad 30%. Zainteresowanych zapraszamy do naszego sklepu internetowego lub do kontaktu z nami.


Latest News

What is OBIS code?

OBIS Code: The Key to Understanding Energy Measurements

18/10/2023

Navigating through the complexities of energy consumption monitoring can be a daunting task, especially when it comes to understanding the technical aspects like OBIS codes. Recognizing the persistent interest in our technical documentation, we've crafted this blog post to shed light on the intricacies and common queries related to OBIS codes.

How to use OneMeter on iOS phones

How to use OneMeter on iOS phones

20/07/2022

We are currently running beta tests of the OneMeter app for the iOS. The app is publicly available on TestFlight. Discover here how to join.