Rynek energii elektrycznej. Działanie w okresie przeczekania

07/02/2019 | Reading time: ~ 1 min. Rynek energii elektrycznej. Działanie w okresie przeczekania

Ile kosztuje dzisiaj energia elektryczna? Czy cena płacona przez odbiorców dzisiaj jest ceną, którą będą płacić w kwietniu? A co, jeżeli zmienili dostawcę w międzyczasie, a cena u nowego dostawcy okaże się mniej atrakcyjna niż u dotychczasowego po wyrównaniu do cen wymaganych przez ustawę? Zamieszanie na rynku energii odczuwają nie tylko odbiorcy czy sprzedawcy: nawet na stronie Urzędu Regulacji Energetyki przestał działać kalkulator dla odbiorców indywidualnych.

O cenach energii, wpływie ustawy na rynek oraz potencjalnych problemach związanych ze zmianą sprzedawcy napisano już wiele. Zainteresowanym polecamy lekturę artykułów na wysokienapiecie.pl.

Bez wątpienia mamy obecnie na rynku do czynienia z chaosem cenowym. Oferowane na rynku ceny dla odbiorców indywidualnych (taryfa G11) różnią się o ponad 50%. Jeżeli zestawimy je z taryfami największych sprzedawców energii elektrycznej w Polsce obowiązujących w dniu 30 czerwca 2018 r., różnica sięga już prawie 90%. Tej skali nierównowaga oraz brak informacji o przyszłych stawkach skutkuje zastojem na rynku i przyjęciem strategii przeczekania i obserwacji otoczenia.

Rys. 1 Ceny energii elektrycznej w taryfie G11 (gospodarstwa domowe)
XX Ceny energii elektrycznej w taryfie G11

Tymczasem należy zadać sobie pytanie, czy pierwszy kwartał 2019 r. powinien być kwartałem braku aktywności, kwartałem oczekiwania czy jednak czasem, w którym zamieszanie na rynku powinno obudzić odbiorców do działania. Aspekty, na które nie ma się wpływu takimi pozostaną. Należy mieć jednak świadomość, że wprowadzane zamrożenie cen energii elektrycznej ma charakter tymczasowy.

Jednym ze sposobów obniżenia rachunków za energię elektryczną jest pasywne i aktywne wykorzystanie systemów opomiarowania takich jak OneMeter. Przedstawienie pobranych danych pomiarowych umożliwi spółkom sprzedażowym dobór właściwej oferty i obniżenie kosztów dystrybucyjnych i kosztów energii czynnej (faktycznie zużywanej ilości energii elektrycznej). Odbiorcy korzystający z systemów opomiarowania mogą również sami podejmować działania w celu obniżenia zużycia prądu (np. wymiana żarówek na energooszczędne czy odłączanie od prądu urządzeń pracujących w trybie standby) lub przesunięcia procesów kierunku niższych taryf (np. zaprogramowanie pralki czy zmywarki na pracę w godzinach między 22 a 6 w przypadku taryfy G12/G12w). Łączne oszczędności związane z tego typu działami mogą wynosić nawet ponad 30%. Zainteresowanych zapraszamy do naszego sklepu internetowego lub do kontaktu z nami.


Latest News

How to monitor your electricity consumption in Home Assistant with OneMeter

How to monitor your electricity consumption in Home Assistant with OneMeter

23/04/2020

Thanks to OneMeter, you can easily monitor the energy you consume and return back into the grid at home or at the office. Via the OneMeter API, you can pull energy data into your Home Assistant installation in real time.

How to monitor your electricity consumption data in openHAB with OneMeter

How to monitor your electricity consumption data in openHAB with OneMeter

16/04/2020

OneMeter allows you to easily and non-invasively monitor the energy taken from and returned to the grid. The solution is so simple and versatile that it can be used at home as well as in a small business or industrial facility.

249 225 16 0 0 0 1 10 349 315 16 99 99 12 1.23 10 299 269 16 0 0 1 10 399 359 16 99 12 1.23 10 0 0